Історія

11-13 вересня 2008 року у Дніпропетровському університеті економіки та права вперше в Україні відбувся Міжнародний Нобелівський економічний форум «Світова економіка ХХІ століття: цикли та кризи».
Форум зібрав більше ста учасників з різних регіонів України та країн близького та далекого зарубіжжя.

Титульними організаторами Форуму стали провідні наукові заклади України та Росії: Національна академія наук України, Російська академія наук, Інститут економіки та прогнозування НАН України, Інститут економіки РАН, Інститут світової економіки та міжнародних відносин НАН України, Інститут економічних стратегій РАН, Московський державний університет ім. М.В. Ломоносова та інші.

Учасники Форуму протягом чотирьох пленарних та двох секційних засідань заслухали та обговорили доповіді вчених з України, Румунії, Росії, США, Польщі та інших країн з глобальних проблем циклічного розвитку, познайомилися з новітніми дослідженнями у цій сфері, перш за все з роботами Нобелівських лауреатів з економіки. Одним з центральних питань форуму був прогноз розвитку світової цивілізації до 2050 р.

19-22 травня 2010 року відбувся Другий Міжнародний Нобелівський економічний Форум. Учасники Форуму на трьох пленарних й шістьох секційних засіданнях заслухали та обговорили доповіді вчених з України, Росії, США, Австрії, Франції, Румунії, Польщі, Вірменії, Оману й інших країн по глобальних проблемах циклічного розвитку. Усього було зроблено 35 пленарних доповідей і 117 секційних.

У рамках роботи Форуму була проведена студентська й молодіжна секція, що зібрала більш 60 студентів і молодих учених з Росії, Вірменії, Італії й багатьох ВНЗ України. На секції учасники Всесвітньої студентської Інтернет-Олімпіади мали можливість презентувати основні тези своїх робіт, наданих до наукового комітету Олімпіади. Під час засідання цієї секції Форуму відбулось нагородження учасників щорічного конкурсу студентських (1-3 курси) робіт Нобелівської тематики.

Цей конкурс серед студентів Дніпропетровського університету економіки та права має за мету мотивацію студентів до вивчення наукової спадщини Нобелівських лауреатів при опануванні навчальних дисциплін гуманітарного, природничо-математичного та фундаментального циклів підготовки, заохочення наукової творчості студентів, залучення наукової молоді до дослідницької діяльності, підвищення престижу науки у студентському середовищі.

Роботи Форуму були опубліковані в трьох виданнях Дніпропетровського університету економіки й права – «Бюлетень Міжнародного Нобелівського економічного форуму», «Європейський вектор економічного співробітництва» і «Академічний огляд» – загальним обсягом більше ніж 100 друкованих аркушів.

Окремим виданням були випущені вибрані роботи, представлені на Всесвітню Нобелівську студентську Інтернет-Олімпіаду в галузі економіки.

Форум зробив значний внесок у справу популяризації науки в сучасному світі, досягнення взаєморозуміння і зміцнення контактів між ученими-економістами різних країн, розробці ними нових спільних програм, а також став видатною громадською подіє.

У травні 2012 р. Форум було переіменовано у Конгрес, який привітали Президент України Віктор Янукович, Президент Національної академії наук України Борис Патон, губернатор Дніпропетровської області Олександр Вілкул, міський голова Іван Куліченко. У роботі Конгресу приймав участь Генеральний консул Республіки Польща в Україні Ян Гранат.

Як зазначено у Резолюції Конгресу, " найактуальнішим завданням сьогодні, яке повинна вирішувати міжнародна наукова спільнота, є формування ефективної стратегії розвитку світової та, зокрема, національних економік, яка повинна ґрунтуватися на досягненнях нобелевських лауреатів з економіки та провідних вчених світу, на адаптації їхніх ідей до сучасних процесів". Обговоренню основної теми Конгресу - «Роль економічної науки у формуванні національних стратегій» - були присвячені пленарні та секційні засідання, на яких з основними доповідями виступили Єрмолаєв А.В.(відео) -директор Національного інституту стратегічних досліджень при Президенті України, Гжегож Колодко (відео), екс-вице-прем'єр-міністр Республіки Польща, професор економіки, директор дослідницького інституту"TIGER" (Університет Козьмінського, Варшава), Макс Альєр, офіційний представник МВФ в Україні (доповідь Макса Альєра , відео) , інші керівники національних економічних інститутів і провідні економісти світу з України, Російської Федерації, Білорусі, Казахстану, Румунії, Польщі, Чорногорії.

За результатами зустрічей з учасниками Конгресу, які представляли навчальні заклади та установи з України та інших держав, Університетом підписано Угоду про співпрацю з Північно-Кавказьким інститутом бізнесу, інженерних та інформаційних технологій (Армавір, Російська Федерація), план дій з Університетом імені Хелени Ходковської (Варшава, Республіка Польща), погоджено зміст та парафовано угоди з Білоруським торгово-економічним університетом (Гомель, Білорусь) та Національним інститутом стратегічних досліджень при Президенті України (Київ).

За традицією Конгрес розпочався урочистим врученням нагород переможцям Другої Всесвітньої Нобелівської студентської Інтернет-Олімпіади з економіки , які цього року представляли університети України, Росії, Білорусі. Переможці отримали спеціальні призи, дипломи та грошові премії (партнером призового фонду Конгресу виступило Дніпропетровське регіональне відділення банку «Фінанси та Кредит»).

Культурна програма Конгресу привела його учасників у музеї, до «Північних воріт» Дніпропетровська, а також до пам'яток різних міст області – Новомосковська, Петриківки тощо.

Спеціальною подією Конгресу стало урочисте відкриття виставки плакату «Жінки у польській науці» (спільний проект разом із Генеральним Консульством Республіки Польща в Україні) за участю пана Яна Граната, Генерального Консула Республіки Польща в Україні.

У 2014 р. основною темою наукової дискусії на Четвертому Міжнародному Нобелівському економічному конгресі цього року обрано наступну: «Економічна наука та господарська практика: діалектика взаємодії». У складній цьогорічній ситуації в Україні всі заплановані програмою Конгресу події організатори вирішили провести у двох вимірах: реальному та віртуальному. За традицією під час урочистого відкриття Конгресу відбулося нагородження переможців Третьої Всесвітньої студентської Інтернет-олімпіади з економіки.

Під час урочистого засідання Вченої Ради Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля в рамках Конгресу вручено атрибути почесного професора Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля Гжегошу Колодко, професору Університету Козмінського, колишньому віце-прем’єр міністру, міністру фінансів Республіки Польща.

В рамках віртуальної частини Конгресу відбувся відеоміст Дніпропетровськ (Україна) - Катовіце (Польща) «Реалізація європейського вибору України: польська підтримка та польський досвід». За допомогою сучасних медійних засобів науковці, студенти, представники влади, а також (за допомогою трансляції на сайті www.nobel-univer.edu.ua ) усі користувачі Інтернет змогли плідно спілкуватися з питань вирішення головних проблем комунального комплексу та міського господарства.

У віртуальній частині Конгресу відбувся ТРАНСКОНТИНЕНТАЛЬНИЙ ОН-ЛАЙН СЕМІНАР «СУЧАСНА ОСВІТА: ВИКЛИКИ КРОС-КУЛЬТУРНИХ КОМУНІКАЦІЙ» (Україна - США) за участю доктора Дж. Джонсона (WaldenUniversity, USA), доктора Світлани Буко ( Україна), а також ( за Skipe-зв’язком) доктора Бойда Джонсона (Іллінойс, США). Події он-лайн семінару були важливими для студентів англомовної програми з міжнародної економіки, а також інших економічних напрямів.